Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

Kanal Tıkanıklığı ve Mastit

Kanal tıkanıklığının ve meme iltihabının en önemli nedeni memenin tümünden veya bir bölümünden süt boşalmasının yeterince olmamasıdır.

Memenin tümünden süt boşalmasının yetersiz oluşunun sebepleri:

Emzirme sıklığının az olması

Örneğin:

  • Annenin çeşitli sebeplerle (ağrı,yorgunluk, postpartum depresyon , annenin çalışması vb) sık emzir(e)memesi
  • Gece uyanmadığı ya da düzensiz uyuduğu için bebeğin  az emmesi
  • Emzirme düzeninde değisiklik (örneğin bir yolculuk nedeniyle) olduğunda

Etkin olmayan emme

  • Bebeğin memeye uygun yerleştirilmemesi, bebeğin hastalık vb. nedenlerle az emmesi

Memenin bir bölümünden süt boşaltılmasının yetersiz olmasının sebepleri:

  • Etkin olmayan emme ; Bebeğin iyi yerleşmemesi sonucunda memenin sadece bir kısmındaki sütün boşalması,
  • Sıkı giysi veya çok sıkı sütyen kullanımı  veya annenin memenin üzerine yatarak süt kanalının  tıkanmasına neden olması;
  • Emzirme sırasında annenin parmaklarının baskısı, makaslama hareketi
  • Sarkık bir göğsün alt bölümünün iyi boşalmaması.

Ani bir vuruş veya travma meme dokusunu hasara uğratarak mastite  neden olabilir. Eğer meme başında çatlak varsa bakteriler meme dokusuna kolayca girebilir. Bu da memeye iyi yerleşmemenin mastite neden olmasının bir yoludur. Kanal bazen sütün kıvamlı, koyu olması sonucu tıkanmıs olabilir. Süt memenin bir bölümünde kalırsa buna süt stazı (sütün birikmesi) denir. Süt boşaltılamazsa meme dokusunda iltihap oluşur. Buna enfektif olmayan mastit (meme iltihabı) denir. Bazen meme dokusu bakteri ile enfekte olur. Buna enfektif mastit adı verilir. Mastitte etkilenen bölgede kızarıklık, şişlik ve hassasiyet olur. Bu belirtilerin yanı sıra ateş, ağrı, halsizlik gibi belirtiler görülür.

Kanal tıkanıklığı ve meme iltihabının tedavisi:
Tedavinin en önemli kısmı, etkilenmiş meme bölgesindeki sütün boşaltılmasıdır. Bunun için bebeğin sık aralarla emzirilmesi önerilir. Bebek emerken memeye masaj yapmak tıkalı olan kanalın açılmasına yardımcı olabilir. Anne bu sırada koyulaşmış bir süt parçasının geldiğini fark edebilir. (Bebeğin bunu yutmasının bir tehlikesi yoktur.) Ayrıca farklı pozisyonlarda emzirmek memenin tüm bölgelerindeki sütün boşalmasına yardımcı olabilir. Bebek emmiyorsa ya da anne emziremiyorsa mutlaka pompa kullanılarak süt boşaltılmalıdır. Çoğu zaman iltihaplı memeden gelen sütün tadı değişeceği için bebek o memeyi emmek istemeyecektir. Annede ciddi belirtiler (ateş, şiddetli ağrı ve hassasiyet, kızarıklık vb) hekim önerisi ile antibiyotik ve ağrı kesiciler kullanılır. Ayrıca bu durumda annenin yeterince dinlenmesi ve beslenmesine özen göstermesi gerekir.